Vreugdedansje veilingdirectie na ‘ja’ kwekers

De directie van FloraHolland zal een vreugdedansje hebben gemaakt. In een herkansing gingen de kwekers-leden donderdagavond in Aalsmeer alsnog akkoord met het directieplan om stevig mee te betalen aan het verlies over het jaar 2013.

Een maand eerder hadden de kwekers de veilingdirectie nog teruggeloten. Op de algemene ledenvergadering van 5 juni wezen ze het voorstel af om € 22 miljoen bij te dragen aan het verlies. In het herziene voorstel is die ledenbijdrage teruggebracht tot € 11 miljoen. De directie kreeg donderdag 78% van de leden achter zich, terwijl in juni 59% had tegengestemd.

De coöperatieve veilingorganisatie, met de hoofdzetel in Aalsmeer, meldt in een persbericht dat de opkomst met 372 kwekers “hoog” was. Toch is dat niet meer dan een kleine tien procent van alle leden. Maar, zo becijferde FloraHolland, de kwekers die er donderdag waren, zijn wel goed voor ruim een kwart van de veilingomzet.

Even slikken
Algemeen directeur Lucas Vos, in januari aangetreden, en financieel directeur Rens Buchwaldt erkennen in FloraHolland Magazine dat het in juni even slikken was geweest. Volgens hen was het in de geschiedenis van de veiling nog nooit voorgekomen dat de leden een voorstel over, zoals het in officiële termen heet, bijschrijving van de liquiditeitsbijdrage op de ledenlening hadden afgewezen.

Beiden beseften dat het eerste voorstel “onvoldoende” was toegelicht op bijeenkomsten in binnen- en buitenland met kwekers. In die val wilden ze niet opnieuw trappen. Hetzelfde voorstel weer in stemming brengen leek ze onverstandig. “Al gauw geeft dit het beeld dat er niet geluisterd wordt,” aldus de directie.

Sterk veranderde markt
Het nu aangenomen voorstel stoelt op dezelfde, coöperatieve, principes, maar pakt voor de kwekers financieel gunstiger uit. De keerzijde van de medaille is dat het restant van het verlies uit de algemene reserve gehaald moet worden. Dat leidt tot een “iets minder sterke financiële positie” van FloraHolland. “Die positie willen we weer verbeteren,” stelt Buchwaldt in het veilingorgaan. Dat zal moeten gebeuren door nog slanker en efficiënter te gaan werken, kortom verder te bezuinigen.

Het – volgens FloraHolland eenmalige – verlies vorig jaar is het gevolg van de reorganisatie, die de veiling noodzakelijk achtte vanwege een sterk veranderde internationale markt. Kwekers verhandelen minder producten via de klok, die een eeuw lang het hart van de veiling was. Ze verkopen daarentegen steeds meer direct aan de handel. Daardoor is er domweg minder werk te doen én lopen de inkomsten terug. De reorganisatie, die € 22 miljoen kost, moet FloraHolland soelaas bieden.

Coöperatie versterkt
Lucas Vos was eergisteren “verheugd” over de uitkomst van de stemming. Niet zozeer omdat hij en Buchwaldt daardoor op hun post kunnen blijven. Maar omdat, zo laat hij in de persverklaring weten, “het financieringsvraagstuk met dit besluit op een verantwoorde wijze is opgelost”. Hij is er verder van overtuigd dat “de intensieve interactie met de leden de coöperatie heeft versterkt”. “Die beide aspecten zijn van groot belang voor onze toekomst,” denkt Vos.

● Klik hier voor artikel over wel en wee van FloraHolland

Foto's: algemeen directeur Lucas Vos (boven) en financieel directeur Rens Buchwaldt (foto's FloraHolland); veilingvloer (archief AV)

Eén reactie

  1. Pfff……dat was wel even zweten. En de vraag luidt dan ook: wanneer gaat de volgende ontslagronde in? En hoeveel banen staan op de tocht?

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

banner_martinez
adv desiree klein
mjk-advies
LJ-de-Vries
S4H
flower art museum
historische tuin
adv-Toneel
banner_martinez
adv desiree klein
mjk-advies
LJ-de-Vries
S4H
flower art museum
historische tuin
adv-Toneel