Pierre’s Pennenstreken: ‘Aalsmeers licht’

Zoon Auke speecht met Afke en kleinzoon op de achtergrond

Door: Pierre Tuning. Pennenstreek 507. Wie de komende weken het Oude Raadhuis binnenstapt en rechts de vroegere raadzaal betreedt, bevindt zich plotseling in een ruimte met grote zonnige ramen die een vergezicht bieden op een wijdse waterplas. Die ‘zonnige ramen’ blijken bij nadere beschouwing schilderijen te zijn – ze zijn onderdeel van een prachtige expositie van de Aalsmeerse kunstenares Afke Borgman.

Zoals veel andere plaatsgenoten vertoeft zij vaak aan de waterkant, of het nou de Poel is, of de Noordzee, of… het slootje achter haar huis.

De expositie werd zaterdagmiddag 29 maart liefdevol geopend door Afkes zoon Auke Ham. Hij groeide op in het huis bij haar atelier op Aalsmeerderweg 255, dat aanvankelijk haar werkplaats was om bloemstukken te vervaardigen. Auke vermeldde met enige trots het politieke engagement van de familie Borgman: zijn grootvader die tijdens de Tweede Wereldoorlog actief was in het verzet, de oudste broer van zijn moeder die in het Westland namens de PvdA actief was, en natuurlijk ook ‘oom Nico’ Borgman die in Aalsmeer gemeenteraadslid en wethouder is geweest.

Net als de meeste Aalsmeerders verdienden zij hun brood in de bloemisterij. Ook Afke begon haar carrière als bloembinder. Pas vanaf 1990 begon zij de bloemen die zij opmaakte, te schilderen. Op de tentoonstelling zijn daar prachtig geslaagde voorbeelden van te zien: de tijdelijkheid van de bloemsierkunst maakte plaats voor de vereeuwiging in de schilderkunst.

Afke zelf hield het kort

Maar de flair van snel handelen: door de oogharen kijken en meteen vormgeven wat je ziet, is gebleven. Als je de schilderijen van Afke van dichtbij bekijkt, zie je hoe haar penseel woest tekeer moest zijn gegaan, ook bij de meest verstilde landschappen. Het is impressionisme in optima forma: de verf is pasteus, in dikke streken aangebracht door ‘een snelle beslisser’. Afke heeft het Aalsmeerse licht gezien dat schijnt aan de oever van de Grote Poel, op de veelkleurige snijbloemen, op het strand bij de zee, op… het slootje bij de Hoge Dijk!

Dat slootje heeft zij gelukkig nog kunnen schilderen, toen het voetpad nog gewoon toegankelijk was, zoals het ons hele leven is geweest. En voordat een on-Aalsmeerse zenuwlijder het in zijn hoofd haalde om er een hek neer te zetten.

(Foto’s: Arjen Vos)

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *




 

banner_martinez
adv desiree klein
mjk-advies
LJ-de-Vries
S4H
adv flower art 1
historische tuin
adv NOA tekst
adv veiling KVK
adv komindekas 24 planbezoek
banner_martinez
adv desiree klein
mjk-advies
LJ-de-Vries
S4H
adv flower art 1
historische tuin
adv NOA tekst
adv veiling KVK
adv komindekas 24 planbezoek