Met sluiting OBS verdwijnt openbaar onderwijs in Kudelstaart

OBS Kudelstaart (Foto: archief AV/Arjen Vos)

Door: redactie. Al sinds 2021 haalt Openbare Basisschool Kudelstaart (OBS) niet meer de norm wat minimumaantal aantal leerlingen (162) betreft om een school in stand te houden. Het college ziet ondanks de pogingen die gedaan zijn geen mogelijkheid om openbaar onderwijs in Kudelstaart op een andere manier beschikbaar te houden. Na volgend schooljaar gaat de school dicht.

“Het college snapt dat dit nieuws voor ouders, leerlingen en leerkrachten van OBS Kudelstaart hard aankomt”, zegt wethouder Bart Kabout in een persbericht, “maar we zien ook dat het schoolbestuur, de directie en de leerkrachten alles hebben geprobeerd om OBS Kudelstaart bestaansrecht te geven. Helaas is dat niet gelukt.”

Wettelijke eisen
Voor gemeenten geldt dat er binnen een straal van tien kilometer openbaar onderwijs beschikbaar moet zijn voor leerlingen. Als OBS Kudelstaart verdwijnt, zijn er met OBS Samen Een (4,6 kilometer) en OBS Zuidooster (6,6 kilometer) twee openbare alternatieven binnen die wettelijke straal. Na sluiting van OBS Kudelstaart blijven gemeente en Stichting AURO waar OBS Kudelstaart onder valt, voldoen aan de wettelijke eisen. “Het liefst wil je een openbare school zo dicht mogelijk op het centrum van Kudelstaart,” zegt de wethouder, “tegelijkertijd zien we door de nog steeds dalende leerlingenaantallen bij OBS Kudelstaart geen mogelijkheid om als gemeente zelf een openbare school in Kudelstaart te beginnen die wel aan alle eisen voldoet.”

Vertrouwen
Begin volgend schooljaar telt de school, die sinds enkele jaren als ‘Daltonschool’ door het leven gaat, 62 leerlingen. Hoeveel er daarvan een nieuwe school moeten vinden als na de zomer van 2027 het schooljaar begint, is niet bekend. De school heeft een team van dertien medewerkers. Ook zij zullen een nieuwe plek moeten vinden.

Het college heeft nauw contact met de verschillende schoolbesturen en scholen in Aalsmeer en Kudelstaart en geeft aan het onderwijs op alle scholen goed te vinden. De afspraken die tot nu toe zijn gemaakt tussen de andere scholen en OBS Kudelstaart over het vervolg voor leerlingen van OBS Kudelstaart krijgen het vertrouwen van het college.

In Kudelstaart blijven met de Antoniusschool (RK) en KC De Ruimte (PC) twee scholen over.

12 reacties

  1. Jammer dat hier niet op een bericht van een ander gereageerd kan worden met bijvoorbeeld een duimpje of hartje, dus dan maar even zo: voor het bericht van Annik van Keer graag 10 duimpjes omhoog! Fijn om te lezen dat er mensen zijn die het snappen en zich inlezen. Nu een aantal plaatselijke politici nog! Of, zoals Annik oppert; terug naar school!

  2. Het is altijd jammer dat een school met een bepaalde identiteit dicht gaat, maar dat het qua aantallen leerlingen niet goed ging en regelrecht afstevende naar de minimale ondergrens die de wet voorschrijft was al 10 jaar bekend (o a. bij alle schoolbesturen in Aalsmeer). De Stichting en haar bestuur kan echter wel besluiten om een school open te houden. De middelen komen dan van de andere scholen uit diezelfde Stichting. Sinds 2015 ontvangt elke Stichting rechtstreeks van OCW een lumpsum financiering. Daarmee betaalt een school alles: salaris leerkrachten, vervangende leerkrachten bij uitval, leermiddelen, gebouwonderhoud en eventueel hypotheeklasten als je eigenaar bent van het schoolgebouw. Soms lukt het gewoon niet om open te blijven, zelfs niet na verschillende interventies te hebben gevoerd over verschillende jaren.
    Het is zo ontzettend jammer hier te lezen dat de sluiting van een school gebruikt wordt voor eigen politiek gewin. Je hoort als politieke partij te weten waar besluiten over het kunnen behouden van een school genomen worden. Dat is de Stichting waaronder de scholen vallen. Niet het College.
    Het is ook je taak om jezelf te informeren en niet verrast te worden door een besluit. Niet op de hoogte zijn is gewoon je huiswerk niet maken. Terug naar school zou ik zeggen!

  3. Wat wordt de norm, kwantiteit of toch bevlogen kwaliteit. Onderwijs verdiend diversiteit in les geven.

  4. Jammer en verdrietig, prachtige team juffen en meesters, kinderen moeten weg van geliefde school….

  5. FlorAalsmeer is totaal verrast door dit bericht. We zijn ook hierover niet eerder over ingelicht. Dit roept alleen maar weer vragen op, daarnaast had de school de hoogst haalbare beoordeling als Daltonschool. hierover is het laatste woord nog niet gezegd, zeker niet als de inwoners ons een podium gaan geven.

  6. Na mijn vertrek heeft het schoolbestuur er een rommeltje van gemaakt. Ik mocht me daar niet mee bemoeien. Terwijl ze niets van Kudelstaart begrepen. Nu is alles op orde en zou het dan te laat zijn? Nee toch!! In Kudelstaart moet plek zijn voor een openbare school , zeker nu er team is geschoold in het Dalton onderwijs!! Opheffen betekent nooit meer openbaar onderwijs in Kudelstaart. Beste bestuursleden en gemeente: laat dat alsjeblieft niet gebeuren.

  7. Wat jammer nou, het openbaar onderwijs weg uit Kudelstaart.
    Onze kinderen hebben met veel plezier op deze school gezeten.
    Ik wens de meesters en juffen het allerbeste toe.

  8. Als wethouder van onderwijs hield ik destijd een school met 54 leerlingen open. Aantallen hanteren op deze manier, zonder inzicht is niet in het belang van een breed onderwijs aanbod binnen een gemeente. Op openbare scholen is IEDEREEN WELKOM in tegenstelling tot het bijzonder onderwijs. Om een school in een dorp/ wijk te handhaven, kun je hem bestempelen als dependance van een andere grote openbare school in de gemeente aanwijzen.

    In het belang van het kind.

  9. Een school waar ik mijn kinderjaren heb mogen doorbrengen.
    Een school waar ik zó verrukt van ben.
    Een school waar we giga trots op zijn.
    Een school waar mijn kind zich veilig voelt en zelfvertrouwen heeft leren kennen.
    Een school die moet sluiten.

    Het is oneerlijk.
    Het is onbegrijpelijk.
    Het is verdrietig.
    Het is een waar verlies.
    Waarom zien niet meer mensen dat?

  10. Wat is dit vreselijk jammer, een aderlating voor het openbaar onderwijs in Kudelstaart. Onze kinderen hebben in de jaren 90 op de OBS gezeten en sinds kort “geniet” onze kleinzoon onderwijs op deze school. Hij geniet letterlijk van het naar school gaan, net als onze kinderen destijds. Wat een fijne veilige sfeer, wat een rust, wat
    een lieve en enthousiaste directie, juffen en gymmeester Joppe. En wat erg dat ouders in de toekomst wellicht niets meer te kiezen hebben, want hoe lang houdt De Ruimte het nog vol?
    Johan en Emilie

  11. Wat ontzettend triest! Al meer dan 12 jaar heb ik mijn drie kinderen hier op school en zelden heb ik een kritische noot kunnen kraken over het onderwijs dat met zoveel liefde, enthousiasme en visie verzorgd wordt. Alle lof voor de juffen en meester en directeur die er altijd alles aan gedaan hebben om het mijn kinderen aan niets te hebben laten ontbreken.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *




banner_martinez
adv desiree klein
mjk-advies
LJ-de-Vries
S4H
adv flower art 1
historische tuin
adv NOA tekst
adv wapen v aalsmeer klein
adv AA logo
banner_martinez
adv desiree klein
mjk-advies
LJ-de-Vries
S4H
adv flower art 1
historische tuin
adv NOA tekst
adv wapen v aalsmeer klein
adv AA logo