‘Verlangen naar blijvende vrijheid’
Door: Jan Dreschler. In een druk bezette Burgerzaal klonk stemmige muziek, verzorgd door muziekvereniging Flora. Om 19.30 uur nam Ingrid Hoffscholte het woord namens de gemeente Aalsmeer, heette Iedereen welkom en schetste het kader van deze herdenking.
Ulla Eurich stond als voorzitter van de Stichting 4 en 5 mei Aalsmeer stil bij het boekje ‘Elf namen’ dat recent verscheen en na de plechtigheid aan alle deelnemers zou worden uitgereikt. In het boekje krijgen de elf personen die tijdens de oorlog omkwamen en vermeld zijn op de plaquette op het gemeentehuis, de plek waar we ook al tachtig jaar bloemen leggen, een gezicht.
Kinderburgemeester Chiemeze stipte het belang van herdenken aan en in zijn gedicht weerklonk de verzuchting: “Oorlog is iets wat ik niet mee wil maken.”
‘De hoop blijft’
Na een intermezzo door Flora werden er eigen gedichten voorgedragen door leerlingen van groep acht van IKC Triade; Tara, Yannick, Yuna en Sarah. Yuna zei: “Ik wacht wel op dat iedereen vrij is. Ik weet, het gaat misschien niet lukken, maar de hoop blijft.”
Schindlers List
Hugo Leslie Miller, lid van de kinderraad had aangegeven een bijdrage te willen leveren en speelde op zijn viool een stukje uit de muziek van Schindlers list. Nadat de ijle tonen van dit indrukwekkende muziekstuk waren weggestorven nam burgemeester Gido Oude Kotte het woord.

Onrust
Hij stond stil bij de vraag wat je doet tijdens die twee minuten gedenken. “Het wordt steeds moeilijker om aan iets concreets van toen te denken. Het is zo lang geleden en je hebt er geen beeld bij. Maar je kunt ook denken aan het nu en over de toekomst.” Wat dat betreft liet hij iets zien van zijn persoonlijke overwegingen. “Er is een zekere onrust in me die dichterbij is gekomen. Twee minuten zijn voor mij vooral een verlangen naar blijvende vrijheid. En ook die vraag: als het erop aankomt durf ik dan het juiste te kiezen?”
Hij schetste de situatie op het gemeentehuis tijdens de oorlogsjaren met zijn NSB voorganger als burgemeester en het hoofd gemeentewerken als de felle anti-nazi die dat met zijn leven heeft moeten bekopen. “Zal ik, zullen wij, de goede keuze maken als het erop aankomt? En zullen we in staat zijn om goed van kwaad van elkaar te onderscheiden?”

‘Zo is onze tijd’
Hij besloot met woorden: “De tijden dat zijn wij. Het is goed om dat te beseffen. We kunnen klagen over van alles, maar zoals wij zijn, zo is onze tijd. En zelfs al heb je geen zicht op het grotere geheel dan nog kun je persoonlijk het verschil maken. Mijn twee minuten zullen bestaan uit een vurig verlangen naar blijvende vrede.”
Toen klonk de taptoe verzorgd door Jessica Tuinhout. Na de stilte van twee minuten volgde de kranslegging, waarbij onder andere kransen gelegd werden namens het gemeentebestuur van Aalsmeer, ouderenvereniging Ovak, de stichting 4 en 5 mei Veteranen Aalsmeer en de Raad van kerken. Daarna volgde de bloemlegging door familieleden van gesneuvelden en andere belangstellenden.
(Foto’s: Jaap Maars, zie ook de galerij onder de advertentie van het Bevrijdingsfestival)
2 reacties
Prachtig gedaan, heb ook genoten van de uitzending op de TV van Radio Aalsmeer met oude beelden. Ontzettend mooi boekje ook, vanavond bij het eten de verhalen voorgelezen aan het gezin.
was heel mooi